İlan tarihi 17 Kasım 2017 / 253
Fiyat : ₺ 0.00
Kategori : Tarihi Mekanlar
Konum : Mamak

Mamak Kültür Merkezi 

Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında cebeci’de bulunan 3 katlı kerpiç bina, Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen okulu (Musiki Muallim Mektebi) olarak hizmet vermeye başladı. 

1928 yılında Avusturya’lı Mimar Ernest Arnold Egli tarafından projelendirilen bina, 1938 yılında eklenen yeni mekanlarla genişleyerek genç Cumhuriyetimizin ilk “Devlet Konservatuarı” oldu.

1985 yılında Devlet Konservatuarı’nın yeni binasına taşınmasının ardından, tarihi yapı Mamak Belediyesi Hizmet binası olarak kullanılmaya başladı. Binada bu dönemde de belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirildi.

Mamak Belediye Başkanı Sayın Gazi Şahin’in göreve gelmesinin ardından henüz %25’i tamamlanmış olan Belediye Hizmet Binası süratle tamamlanarak hizmet birimleri yeni binaya taşındı ve tarihi bina da boşaltıldı.

2005 yılında Sayın ŞAHİN’in yoğun çabaları sonucunda Kültür Bakanlığı ile yapılan karşılıklı protokoller çerçevesinde binayı eski kimliğine kavuşturmak için köklü bir restorasyon çalışması başlatılarak, yeniden yapılanmayla günün koşullarına hizmet verecek bir kültür tesisi oluşturuldu.

 

Bugün artık Mamak Kültür Merkezi (MKM) adı altında Belediye Konservatuarı olarak hizmet vermeye başlayan binada, THM, TSM, t,tiyatro, bale, folklor ve geleneksel el sanatları dallarında eğitimler verilmektedir. Tiyatro, sergi ve konser salonları, bilgisayar donanımlı büyük bir kütüphanenin de yer aldığı Mamak Kültür Merkezi, sanatsever başkentlilerin uğrak noktalarından biri olarak, bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmuştur. 

Özellikler

Değerlendirmeler
İlk yorumu yapan siz olun.
Bence Kiralık
Fiyat: Fotoğraf: Açıklama: